Форма авторизації

postheadericon Поради психолога

Заняття у групі старшого дошкільного віку

«ДЕ БЕРУТЬСЯ ДІТИ!»

Заняття у групі раннього віку

«ПАЛЬЧИКОВІ ІГРИ»

tiger-1306833943tiger-1306833913 

Пісочна терапія

     tiger-1329852902Поняття «терапії піском» було запропоновано ще Карлом Юнгом, психотерапевтом, засновником аналітичної психотерапії, та описано представниками юнгіанської школи (Д. Калфф, Е. Нойман, Е. Вейнріб, інші). Основний її принцип полягає у використанні піску, води і спеціальних атрибутів (дерев’яного ящика чітко визначеного розміру – пісочниці та набору дрібних іграшок).

 Психотерапевтичні ігри у пісочниці допомагають: 

  •  Формуванню цілісного, сильного і здорового «Я» дитини, забезпеченню рівноваги між внутрішнім світом переживань і внутрішніх потреб і зовнішнім соціальним світом;
  • Позбутися психологічних травм;
  • Пісочниця є контейнером, який покликаний вміщувати і витримувати усі негативні і позитивні переживання дитини;
  • Пісок і вода, виступаючи важливими носіями сенсорних вражень, відчуттів й емоційно-позитивних переживань, здійснюють заспокійливий вплив, дають емоційну розрядку та й одночасно допомагають стимулювати поведінкову активність, спонукають дитину до гри;
  • Через програвання своїх фантазій, страхів, бажань у безпечних умовах піскової терапії дитина (в тому числі і дорослий) набуває можливості контролю за своїми внутрішніми переживаннями;
  • Гармонізувати загальний психоемоційний стан, знизити тривожність;
  • Виробити у дитини відчуття структурованості, чіткості, знання межі і границі (особливо важливо для гіперактивних дітей).

Окрім терапевтичних завдань, у пісочниці вирішуються деякі корекційні завдання: 

  • Удосконалення координації рухів, дрібної моторики, орієнтації у просторі;
  • Стимуляція вербальної і невербальної активності у процесі гри, формування навичок позитивної комунікації;
  • Розвиток сенсорно-перцептивної сфери дитини, зокрема тактильно-кінестетичної чутливості.

tiger-1329853379tiger-1329853428

 

 

 

 

 

Ігрова терапія

У якому віці краще всього віддавати дитину в дитячий садок?

tiger-1329852737Що стосується віку дитини, то батьки можуть зіткнутися з абсолютно протилежними думками із цього приводу. Одні психоло

 

и переконані: найлегше адаптація до дитячого садку проходить з 1,5 до 2 років і після 3 років; інші говорять, що краще віддавати дитину в дитячий садок в період затвердження «я» і бажання бути самостійним і дорослим — з 2 до 3-х років.

Є маса прикладів, що підтверджують ці рекомендації, але ще більше випадків, які їх спростовують. Насправді немає однозначно благополучного віку готовності дитини до дитячого саду. Коли варто віддавати дитину в дитячий сад — це питання в кожному випадку потрібно вирішувати індивідуально. В цілому найбільш відповідним для вступу в дитячий садок вважається період, коли дитина вже може говорити, користуватися горщиком і самостійно підносити ложку до рота. До того ж, більшість дитячих садків не приймають дітей молодше за 2 роки.

За яких обставин краще відкласти вступ в дитячий садок?

Традиційно вважається, що є життєві обставини, при яких краще почекати зі вступом в дитячий сад (переїзд, розлучення, народження другої дитини і так далі). Іноді це дійсно так. У деяких же випадках такі зміни в житті сім’ї можу стати плюсом і, навпаки, полегшити адаптацію. Якщо, звичайно, батьки встигли до них правильно підготувати дитину. Наприклад, плануючи переїзд, уся сім’я готується до того, що у кожного з’явиться там нова значна справа. У дитини цією справою буде вступ в його перший учбовий заклад — дитячий садок.

Чому неодмінно потрібно навчити дитину?

В першу чергу — тому, чому в дитячому садку учити не будуть. Це відправленню природних потреб в можливий по режиму час. Звучить грізно і неприємно, але це так. Уявіть, як почуватиме себе малюк, якщо він щодня хотітиме в туалет «по великому» під час ранішньої прогулянки. Чи які його чекають муки, якщо він звик ходити в туалет тільки удома.

Крім того, потрібно учити дитину говорити про свої бажання. Чим чіткіше малюк навчиться це робити, тим менше проблем буде у нього. Звичайно, варто учити і грати, і їсти, і слухати, але, в цілому, усьому цьому дітки дуже легко навчаються вже в саду.

Різко міняти домашній режим на дитсадівський не можна. Але якщо дитина встає в 11.00 або його денний сон починається тільки в 15.00, то місяця за три до вступу в дитячий сад потрібно почати його коригувати. Погодитеся, дитині буде легше пережити ці зміни будинку з мамою, чим в новому місці з роздратованою вихователькою.

Чи можна попередити хвороби, які часто супроводжують вступ в нове життя?

До вступу. Гартувати треба усіх дітей, а дітей, які збираються в дитячий садок, — особливо. Ходіння босоніж в приміщенні і по землі влітку в будь-яку погоду — найпростіший і ефективніший спосіб. Це зміцнює не лише імунну, але і нервову систему. Дуже корисні будь-які водні процедури (душ, ванна, озеро, море). Поступово привчайте дитину до холодного питва (кефір, молоко, сік з холодильника). Морозиво — це не лише смачно, але і корисно з точки зору контрасту температур. Не забудьте про вітамінні комплекси для дітей і гомеопатичні препарати довготривалої дії для профілактики ОРЗ і грипу. Якою б жахливою не була наша екологія, дитині варто давати пробувати різну воду (від пляшкової до з-під крану). Тоді сюрприз у вигляді важкого розладу вам загрожує менше. Словом, менше стерильності. Якщо збираєтеся колись віддавати дитину до дитячих установ, то варто про це пам’ятати майже з народження.

Після вступу. Коли дитина приходить в дитячий садок, його чекає знайомство не лише з дітьми і дорослими, але і масою найрізноманітніших збудників хвороб. Якою б міцною не була імунна система дитини, це дуже велике навантаження. Тому рекомендується в перший місяць наслідувати наступні правила:

Перший тиждень перебування в дитячому саду. Маршрут «будинок — дитячий сад» повинен строго дотримуватися. Ніяких заворотів убік, ніяких відхилень. Не потрібно ходити у гості і запрошувати їх, гуляти, відвідувати масові заходи. Такий строгий порядок допоможе імунній системі дитини познайомитися з усіма хвороботворними істотами в садочку і при цьому на захворіти. Порушення цього правила може привести до сильних імунних збоїв, аж до пневмонії на першому тижні відвідування (незалежно від погоди).

Друго-третій тижні. Для слабких, часто хворіючих дітей режим першого тижня краще продовжити і на цей час. Інші можуть почати гуляти поряд з будинком з добре знайомими дітьми.

Четвертий тиждень. Можна відновити відвідування інших установ, музичної школи, студії і тому подібне

 

Як мамі перебороти свої страхи за дитину (наприклад, на тему нещасних випадків і недогляду вихователів, того, що він почуватиме себе самотньо і т. д.)?

Складне і неоднозначне питання. Спочатку важливо зрозуміти, що коштує за материнськими страхами: її власний досвід, сумна статистика, кадри їх фільмів, статті або просто фантазії від любові до коханого дитя, якого важко довірити чужому.

Швидше варто говорити про загальну стратегію зниження страху. А виходячи з того, що страх завжди сильніший, якщо нам щось невідоме, спершу необхідно підвищити свою обізнаність. В якості прикладу приведу стратегію однієї мами :

Я вибирала дитячий садок взимку, а не влітку. Щоб до осені точно знати що, де і як. Походила навколо районних садків, поговорила з мамами, взнала їх думку з приводу садка. Купила телефонно-адресні довідники, порилася в Інтернеті на дитячих сайтах. Спершу обдзвонила ті садочки, які були зовсім поряд з нами. Потім і більше видалені. Дізнавалася:

— графік роботи;

— які заняття проводять з дітьми (мене цікавили хореографія, изостудия, театр, музика, ручна праця, іноземна мова, підготовка до школи, фізкультура, оздоровчі програми, наявність басейну);

— наявність коректувальних груп (діти з ДЦП, порушеннями мови/слуху/зору); на мій погляд, це плюс, оскільки якщо дитина з дитинства бачить, що є люди, які відрізняються від інших, то пізніше він не сприйматиме це як щось особливе;

— наповнюваність груп (важливо, щоб вихователька могла приділити час усім);

— охорона (щоб дітки не приходили на майданчик, де валяються порожні пивні пляшки, і щоб собак не вигулювали в пісочниці);

— розташування садка (чим далі від трас і заводів, тим краще);

— оснащеність садка і груп (наявність окремого спального приміщення, туалету, велика ігрова кімната, багато іграшок, домашня атмосфера (шпалери, шторки), спортивний комплекс; на вулиці — гойдалки, драбинки, пісочниця, карусель);

— плата за місяць (чи можна внести оплату відразу за рік, чи повернуть гроші у разі чого, що треба закуповувати).

У цій стратегії є декілька установок, які корисно узяти на озброєння усім батькам, :

1. Мама чітко для себе визначила, в які умови вона готова віддати свою дитину.

2. Ознайомилася з усіма відгуками про садки, які їй були доступні.

3. Знайшла сміливість відразу роз’яснити усі фінансові питання.

4. Сама переконалася в достовірності усієї зібраної інформації про садочки.

Можу додати, що, окрім цього, варто ознайомитися з юридичними нормами відвідування дитячого садка і скласти список правил, яким повинні строго слідувати вихователі в екстремальних ситуаціях

У книгах і статтях можна зустріти пораду: «Діти дуже важко розлучаються з мамою, тому було б краще, якщо замість мами в перший день з дитиною в садок пішов би хто-небудь інший, наприклад, тато або бабуся». На мій погляд, ця порада достойна

Календар постів
Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Випадковий мульт

Return to Top ▲Return to Top ▲