Форма авторизації

postheadericon Неслухняна дитина. Суть? Ознаки? Причини? Особливості роботи з неслухняними дітьми? Поради батькам? Що допоможе подолати дитячих непослух?

На ці питання спробуємо дати відповідь нижче.

На жаль, наші діти поводяться не завжди так, як би нам хотілося. А іноді нам здається, що вони, взагалі, нічого не розуміють і не чують.

Батьки часто не можуть впоратися зі своїми дітьми і, дійсно, не розуміють їх. Причин поганої поведінки дитини дуже багато: погане самопочуття, труднощі в стосунках з однолітками в дитячому саду, неусвідомлювані ним образи і страхи та ін. Але найчастіше причиною такої поведінки дітей є недолік батьківської уваги.

Неслухняна дитина — позитивне явище. Адже це сильна особистість, ініціативна і спроможна відстоювати свої права.

Слухняна дитина — це найчастіше зломлена маленька людина, яка дуже погано себе усвідомлює і яка перетворюється у дорослому віці на мишастого виконавця чи лицемірного ханжу.

Інша річ — діти покладливі, з якими можна домовитися. Однак для того щоб діти були покладливими, спочатку поступливими мають бути батьки.

«Коса на камінь» Дуже поширений стиль взаємин між батьками і дітьми, і дуже хибний. Дитина все одно висловлюватиме свій протест. Зовсім маленька — криком, плачем, нетриманням сечі чи іншими системними дитячими захворюваннями. У підлітковому віці це може бути асоціальна поведінка. Однак якщо дитину слухати і чути, проблеми з неслухняністю просто не виникає. Завжди можна домовитися.

Далеко не кожну дитину,  яка проявляє свавілля й упертість у поведінці, можна назвати неслухняною. Перш ніж вживати виховних заходів, важливо зрозуміти причину неслухняності. Можливо, така поведінка – результат вікової кризи або дитина намагається відстояти свою позицію, домогтися більше свободи в прийнятті рішень і дещо послабити батьківський контроль.

Неслухняну дитину можна впізнати за такими ознаками:

 • У неї є стійка потреба в тому, щоб бути почутою й визнаною. Тому вона всіма можливими способами намагається привернути до себе увагу.
 • Вона наполегливо відстоює свою самостійність.
 • Вона віддана тому, що любить.
 • У неслухняних дітей істерики відбуваються частіше, ніж звичайно.
 • Дитина любить командувати й займає лідерську позицію в колективі.

Батькам непросто справлятися з дітьми, що володіють великою силою волі, але не все так безнадійно. Дослідження показали, що діти, схильні порушувати правила та ставити під сумнів загальноприйняті норми, часто досягають великих успіхів у навчанні та професійній діяльності. Вони не схильні піддаватися поганому впливу однолітків.

Дитина неслухняна — звичайна ситуація в родині. Немає дітей, які б завжди поводилися бездоганно. У будь-якій сім’ї настає момент, коли дитина перестає слухатися батьків. Є діти, які рідко поводять себе погано, а є ті, які не дають спокою дорослим ні вдень ні вночі. Так чому ж малюк демонструє небажані форми поведінки? І що робити, якщо дитина неслухняна?

Щоб зрозуміти, як навчити дитину слухатися, потрібно дізнатися про причини її поганої поведінки.

 1. Вікова криза. Психологи кажуть, що таку проблему спостерігають навіть у житті дітей. Зазвичай це 5 років, 7 років, 10-12 років. У цей час відбуваються зміни на особистісному рівні дитини. Змінюється її поведінка і психіка.
 2. Велика кількість заборон. Як кажуть, заборонений плід солодкий. Чим більше ви щось забороняєте своїм дітям, тим більша ймовірність, що вони не будуть слухати вас.
 3. Вседозволеність. Аналогічна ситуація з вищезазначеною, тільки протилежна. Розпещеність дитини 9 років ні до чого доброго не приводить. Якщо вона зрозуміє, що все можна, то це відіб’ється на її поведінці: вона буде вередувати.
 4. Непослідовність батьків. Дорослі теж не ідеальні — і вони роблять помилки. Наприклад, учора вони дозволяли дивитися телевізор після вечері, а сьогодні вже забороняють. Зрозуміло, що дитина заплуталася, вона не розуміє, що і коли можна, а що не можна. Звідси і неслухняність.
 5. Розбіжності у вихованні. Нерідко мама з татом не можуть домовитися, як виховувати малюка. У результаті один із батьків забороняє йому те, що інший дозволяє. Від цього йде дезорієнтація дитини. Їй незрозуміло, що робити.

Особливості роботи вихователя з неслухняними дітьми.

 1. Проведіть аналіз.Дитина не слухається завжди з якоїсь причини. Вона або бажає щось отримати (привілей, предмет) або прагне чогось уникнути (брати участь у діяльності). Подумайте над поведінкою дитини і запишіть все, що передувало (що відбувалося якраз безпосередньо перед даною ситуацією), її поведінку (її дії та вчинки), і наслідки (те, що ваша дитина отримала або чого уникла). Як тільки ви зрозумієте її схему, ви зможете працювати над тим, щоб змінити її.
  2. Розглянемо фізіологію.Діти, які так яскраво виявляють непослух, насправді можуть просто бути емоційно перевантаженими. Особливо, коли їм доводиться часто розлучатися з матір’ю або опинятися в зовсім незрозумілих ситуаціях, ніким не пояснених, діти задаються безліччю питань (а мама повернеться? як довго її не буде?) І в підсумку відмовляються співпрацювати просто лише тому, що перевантажені і не знають, що їм робити далі.
  3. Ідіть до кінця. Якщо дитина скаже «ні» у відповідь на ваше прохання або розпорядження, і ви при цьому або здастеся, або виконаєте завдання замість неї, ви тим самим привчите дитину до думки про те, що ваші доручення можна не виконувати зовсім. Отже, з часом ступінь її неслухняності буде тільки збільшуватися.
  4. Пропонуйте вибір. Ви просили, задобрювали, торгувалися, вимагали, але дитина все одно не виконала вказівки… Краще надайте їй на вибір два прийнятних для вас варіанти: «ти можеш пити або з синьої чашки, або з чероної». «Вибір надає дітям сил і впевненості, — говорить Макінтайр, — вони відчувають, що в подіях, які з ними відбуваються, вони теж мають право голосу». Ви можете також запропонувати дитині співпрацю. «Коли ви пропонуєте дитині допомогти вам, — каже Штейнер, — вона вчиться виконувати ваші прохання, а також вчиться тому, що і вона, якщо знадобиться, теж зможе звернутися до інших людей за допомогою».
  5. Використовуйте питання, а не команди. Замість команди «Прибери ііграшки!», спробуйте поставити запитання: «Що тобі потрібно зробити для того, щоб на килимку стало чисто?». Таким чином, замість ігнорування вашого «наказу», дитина зможе проявити себе і подумати. Для успішного виконання завдання можна також використовувати різні заохочення
  6. Пояснюйте навіщо. Коли ви просите дитину щось зробити, поясніть їй навіщо це потрібно, щоб вона змогла зрозуміти всю картину в цілому і не відчувала, що ви просите її про щось тільки лише тому, що вважаєте себе головнішим. Наприклад,під час прогулянки  «Будь ласка, коли ми переходимо через дорогу, тримай мене за руку, щоб ми з тобою обидва були в безпеці».
  7. Визнайте етапність процесу. Коли ви намагаєтеся домогтися від дитини виконання багатоступінчастого завдання, наприклад, прибирання своєї кімнати, їй це завдання може здатися занадто складним. Давайте розпорядження послідовно, одне за іншим, і при цьому хваліть за виконання кожного, тоді дитина буде відчувати себе мотивованою, і охоче продовжить працювати аж до повного завершення поставленого завдання.
  8. Зробіть перерву. Якщо дитина починає впадати в істерику, почекайте поки вона заспокоїться і потім поговоріть з нею. Потрібна перерва, після якої слід обговорити те, що сталося, використовуючи наступні відкриті питання: «про що ти думав, коли це сталося?», «в який момент ти почав сердитися?», «після чого?». Уникайте питань «чому», так як вони можуть здатися такими, що звинувачують. Після того, як ви поговорите, якщо дитина ще не виконала ваше прохання, придумайте з нею план вирішення поставленого вами завдання.
  9. Змініть свій стиль. Ваш стиль виховання теж може впливати на виникнення спротиву у дитини. Але, змінивши свій підхід, ви побачите, що, скоріше за все, і відповідь дитини теж зміниться.

Як батькам реагувати на неслухняність?

 1. Протест. На будь-яке прохання батьків малюк відповідає скандалом, сльозами або істерикою. Він не хоче снідати, надягати шапку, робити уроки. У цьому випадку потрібно дати дитині трохи самостійності і дозволити їй самій приймати рішення. Наприклад, якщо син чи дочка не хоче на сніданок омлет, запитайте, а що тоді хоче. Якщо ж дитина взагалі відмовляється їсти, то дозвольте їй і це. Коли вона зголодніє, то сама прибіжить до вас.
 2. Занепокоєння оточення. Дитина може кричати в громадських місцях, плакати, усіляко привертати до себе увагу. Щоб цього уникнути, потрібно з раннього дитинства пояснити малюкові норми моралі і правила поведінки в суспільстві. Діти повинні зрозуміти, що потрібно дотримуватися етикету, поважати один одного.

Як домогтися слухняності?

 1. Чим менше заборон, тим менше покарань. Залиште табу тільки на серйозні ситуації.
 2. Якщо дитина неслухняна, не можна вирішувати проблему криком або скандалом. Спробуйте поговорити з малюком спокійним, упевненим тоном.
 3. Якщо ваша дитина не слухається, тому що дуже сильно чимось захоплена, то крики тут не допоможуть. Навпаки, перейдіть на шепіт, емоційну жестикуляцію і міміку. Це зацікавить дитину, і вона вас послухає.
 4. Не потрібно кілька разів говорити одне й те саме. Забороніть щось один раз, потім попередьте, а потім покарайте. Дитина повинна засвоїти цей логічний ланцюжок.
 5. Психологи стверджують, що людина не засвоює частку «не». Тому спробуйте формулювати заборони так, щоб ця частка була відсутня.

Як відновити контакт з дитиною?

 1. Дітям потрібно бути впевненими в тому, що вони в будь-якій ситуації можуть звернутися до батьків. Малюкові необхідно знати, що він може запитати про будь-що і не залишиться без відповіді. Дитина повинна знати, що в будь-яких обставинах мама з татом будуть на його боці, завжди підтримають і допоможуть.
 2. Спілкуючись з сином або дочкою, підтримуйте зоровий контакт. Дивитися на дитину потрібно м’яко і з любов’ю. В іншому випадку малюк відчує загрозу і замкнеться.
 3. Виховання дітей — це не тільки заборони і вимоги. Це ще й подяка, похвала, схвалення. Усім дітям дуже важливо чути слова любові і турботи.
 4. Якщо батькам необхідно повідомити негативну новину, то краще це зробити при фізичному контакті. Обійміть дитину, поцілуйте, а вже потім повідомляйте. У цьому випадку малюк відчує вашу підтримку і буде не так засмучений або шокований.
 5. Діти завжди повинні відчувати ваш досвід і захист. Дитина повинна перебувати під вашим крилом і відчувати опіку і заступництво.
Календар постів
Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Випадковий мульт

Return to Top ▲Return to Top ▲